cukrzyca typu 2, cukrzyca, leczenie cukrzycy, objawy cukrzycy
Wieści napływające ze świata nauki są niezwykle optymistyczne. Naukowcy odkryli, że sztuczna inteligencja może na podstawie rutynowych badań EKG wykryć ryzyko pojawienia się cukrzycy nawet 10 lat przed wystąpieniem objawów. Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia w 2018 r. liczba nowych zachorowań na cukrzyce wszystkich typów w Polsce wynosiła 343 tys. W 2022 r. było to prawie 400 tys. rozpoznań, a łączna liczba chorych wyniosła 3,14 mln osób. Z roku na rok liczba rośnie, więc pomoc AI może być nieoceniona.
Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że od 1 października będzie obowiązywał nowy wykaz leków refundowanych, w którym zabraknie ważnego leku dla diabetyków. Mowa o preparacie Trulicity, który znika z listy leków refundowanych. Czy inne leki na cukrzycę będą dostępne?
Najnowsze badania wykazały, że niektóre warzywa mogą hamować proces glikacji białek, co jest kluczowe w profilaktyce powikłań cukrzycowych. Regularne spożywanie fermentowanych (kiszonych) buraków i czerwonej kapusty może istotnie przyczynić się do ograniczenia powikłań cukrzycowych u chorych.
Na cukrzycę typu 1 na całym świecie chorują miliony ludzi. Naukowcy odkryli nową insulinę, którą nie bez powodu ochrzcili „świętym graalem”. Okazuje się, że może odmienić los pacjentów zmagających się z tą chorobą, a w przyszłości może nawet wyleczyć cukrzycę. Nowa insulina ma ułatwić cukrzykom codzienne funkcjonowanie. Nie będą musieli już wkładać tyle wysiłku w kontrolowanie poziomu cukru. Skończy się też robienie zastrzyków kilka razy dziennie. Jak będzie działać nowa insulina? Sprawdźmy.
Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna, na którą w Polsce choruje prawie 5 milionów osób. Objawia się podwyższonym poziomem glukozy we krwi, co wynika z zaburzeń produkcji lub wchłaniania insuliny. Typowym objawem choroby jest nadmierne pragnienie, częste oddawanie moczu i spadek masy ciała. Niewiele osób jednak wie, że cukrzyca może zmienić zapach ciała. Z tego artykułu dowiesz się, jakie zapachy mogą świadczyć o cukrzycy i na co zwrócić uwagę.
O zasiłku pielęgnacyjnym słyszało mnóstwo osób. To dodatek dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Nie wszyscy jednak wiedzą, że uprawnionymi do otrzymywnia tego zasiłku są osoby chore na cukrzycę typu 1. Jego wysokość to 215, 84 zł miesięcznie i jest ono przyznawane na czas nieokreślony, ale też wypłacane bez względu na dochód gospodarstwa domowego. Czym wyróżnia się cukrzyca typu 1?
Cukrzyca jest cywilizacyjną chorobą metaboliczną, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem cukru we krwi. Najbardziej znane rodzaje tej choroby to cukrzyca typu 1 i typu 2. Niewielu słyszało zaś o niezwykle rzadkiej cukrzycy typu MODY. Czym się charakteryzuje i jak ją rozpoznać? MODY to rzadki typ cukrzycy, który spowodowany jest mutacją genu odpowiadającego za wydzielanie insuliny. Najczęściej dotyka młodych ludzi i choć jest niezwykle rzadka, to charakteryzuje się łagodnym przebiegiem choroby. Niestety, jej rozpoznanie nie jest jednak proste.
Z prognoz Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że za kilka lat drastycznie wzrośnie liczba osób chorych na cukrzycę. Jednym z powodów, dla którego tak się ma stać, jest to, że choroba ta początkowo daje dość niespecyficzne objawy, które można przypisać wielu innym stanom i schorzeniom.Jest jednak kilka takich sygnałów wysyłanych przez nasze ciało, które powinny dać nam do myślenia. Przykład? Suchość w ustach, albo zaburzenia widzenia.
Lekarze mawiają, że skóra jest zwierciadłem organizmu i jest w tym prawda – zmiana jej wyglądu może świadczyć o rozwoju wielu chorób, w tym cukrzycy. Jakie objawy ta podstępna choroba daje na skórze?
W Polsce na cukrzycę choruje prawie 2 miliony Polaków. Jakie badania wykonać, żeby rozpoznać stan przedcukrzycowy? Kiedy mówimy o cukrzycy, a kiedy o insulinooporności? Lekarz Szymon Suwała tłumaczy.
Dariusz Gnatowski, znany z roli Boczka w serialu "Świat Według Kiepskich", miałby teraz 63 lata. Aktor zmarł w 2020 roku z powodu zapalenia płuc, stwierdzono u niego także zakażenie koronawirusem.
Janusz Rewiński cierpiał na schorzenie, które dotyczy nawet 2,7 milionów dorosłych Polaków. Mowa o cukrzycy, której aktor prawdopodobnie nie leczył.
Do mediów dotarła niedawno wstrząsająca informacja o śmierci Janusza Rewińskiego, jednego z najlepszych polskich aktorów, odtwórcy kultowej roli Stefana "Siary" Siarzewskiego z filmu Killer. O tym, jak wyglądały jego ostatnie lata i na co chorował, opowiedział Krzysztof Piasecki, przyjaciel aktora.
Z najnowszych badań brytyjskich naukowców wynika, że cukrzyca typu 2 sprzyja zachorowaniu na raka trzustki, piersi i jelit. Odkrycie ma ogromne znaczenie, ponieważ lekarzom będzie łatwiej wytypować osoby z grup ryzyka.
Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej opublikowało zalecenia dietetyczne dla osób chorych na cukrzycę typu 2. Specjaliści zwrócili uwagę, że nieprawidłowa dieta stwarza ogromne zagrożenie dla chorych.Cukrzyca typu 2 to choroba metaboliczna objawiająca się podwyższeniem stężeniem glukozy i zwiększeniem wrażliwości komórek na działanie insuliny, co powoduje upośledzenie jej wydzielania. Nieprawidłowo leczona może doprowadzić do chorób oczu, serca, nerek, a także do stanu zagrażającego życiu – hiperglikemii. Za jedną z przyczyn choroby uważa się złe nawyki żywieniowe i brak aktywności fizycznej.
Mówi się, że “choroba nie wybiera” i to prawda. Cukrzyca dotyka zarówno biednych, jak i znanych i bogatych. Nie ominęła też wielu polskich gwiazd. Oto ich historie.Cukrzycę w Polsce może mieć nawet 2,5 mln osób, z czego 25 proc. chorych o tym nie wie. Pierwsze objawy bywają nietypowe: pojawia się ogromne pragnienie, rany przestają się goić, pojawia się grzybica. U niektórych choroba zostaje wykryta po latach. Nieleczona może mieć poważne konsekwencje.
Na cukrzycę choruje już prawie 10 proc. ogółu ludności. I choć nowe leki przeciwcukrzycowe zmniejszają m.in. ryzyko niewydolności nerek i mają korzystny wpływ na zredukowanie masy ciała, wciąż bardzo ważne jest utrzymanie zdrowej diety. Jakich produktów powinna unikać w diecie osoba chora na cukrzycę? Lekarze postanowili opracować zalecenia dietetyczne w cukrzycy typu 2, gdzie wskazują, co można jeść, a co jest zabronione.
Jest reprezentantem Polski i bramkarzem francuskiego klubu OGC Nice. Co więcej, w tym sezonie jest jednym z najlepszych europejskich bramkarzy. Marcin Bułka, bo o nim mowa, wyznał, że jest nieuleczalnie chory. Z chorobą zmaga się od ponad 10 lat. Co dolega Marcinowi Bułce?
Mounjaro to nowoczesny lek przeciwcukrzycowy wyprodukowany przez firmę Eli Lilly. Preparat przeznaczony jest dla osób cierpiących na cukrzycę typu 2, a także otyłość i nadwagę. Badania naukowe dowodzą, że w połączeniu z dietą i ćwiczeniami redukuje masę ciała skuteczniej niż Ozempic.Przypomnijmy, że Ozempic to lek na cukrzycę, który niesłusznie uznawany jest za lek na odchudzanie. Niesłusznie, bo powinien być stosowany jedynie w leczeniu otyłości u pacjentów ze współwystępującą cukrzycą. Stosuje go jednak mnóstwo osób i nie wygląda na to, by jego popularność słabła.
Jedzenie owoców może obniżyć ryzyko zachorowania na nowotwór, miażdżycę i choroby serca. I chociaż nie da się zaprzeczyć, że są bogate w wiele składników odżywczych i witamin, to niektórzy nie mogą ich jeść bez umiaru. Jedną z taką grup są diabetycy, czyli osoby chore na cukrzycę.Do owoców, których powinni unikać cukrzycy należą m.in. ananasy, banany i kiwi. Oto kolejne, które powinni ograniczyć lub wyłączyć z diety.
Jedni są głodni od razu po przebudzeniu, inni nie czują w ogóle głodu niemal do południa. Czy zdrowiej jest jeść śniadanie jak najwcześniej, czy wprost przeciwnie? Naukowcy już wiedzą, jaka godzina na śniadanie jest najlepsza.O śniadaniu mówi się, że jest najważniejszym posiłkiem dnia. Czy coś w tym jest i jakie konsekwencje ma omijanie tego posiłku?
Na cukrzycę typu 2 chorują miliony Polaków, jednak wielu z nich nie jest nawet świadomych swojej choroby. Początkowe objawy mogą być mało wyraźne i nietypowe, przez co pacjent nie wie, że coś się złego dzieje, a cukrzyca postępuje, prowadząc do coraz większych spustoszeń w organizmie. Co powinno wzbudzić naszą czujność? Niektóre objawy widać na skórze, a niektóre nawet w psychice.
Cukrzyca uznawana jest za chorobę nieodwracalną, której postęp jest nieuchronny. Jednak choroba może ulec remisji, jeśli spełnione zostaną pewne warunki. Co więc należy zrobić? Czy każdy rodzaj cukrzycy jest odwracalny?
Trzy miliony Polaków choruje na cukrzycę. Pacjentów, i to coraz młodszych, przybywa. 90 procent dorosłych chorych zmaga się z cukrzycą typu drugiego. Nie leczona daje groźne powikłania. Jak się przed nią ustrzec, a jak leczyć? 14 listopada to Światowy Dzień Cukrzycy. Data jest nieprzypadkowa. To dzień urodziny odkrywcy insuliny, Fredericka Bantinga. Choć cukrzyca nie jest chorobą zakaźną, mówi się, że mamy już jej światową epidemię. Kampania pod hasłem „Cukrzyca: znaj ryzyko, bądź odpowiedzialny!” ma zachęcić Polaków do zmiany trybu życia – chodzi głównie o dietę i aktywność fizyczną. Co warto wiedzieć o cukrzycy?